REKLAMA

Wysadzali bankomaty i kradli pieniądze. Grozi im 10 lat więzienia

POZNAŃ/WIELKOPOLSKA. Zatrzymano dwóch mężczyzn, którzy odpowiedzą za włamanie i usiłowanie włamania do bankomatu. W obydwu przypadkach sprawcy wysadzili bankomat przy użyciu butli z gazem.

Sprawa ma swój początek 11 października ubiegłego roku w Sierakowie, gdzie w środku nocy nieustaleni wówczas sprawcy próbowali włamać się do bankomatu. Choć zamierzonego celu nie osiągnęli to swoim działaniem spowodowali uszkodzenie nie tylko bankomatu, ale również budynku, w którym znajdowało się urządzenie. Łączną wartość strat oszacowano na kwotę kilkudziesięciu tysięcy złotych.

1-420157

– Sprawą od razu zajęli się policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Na miejscu zdarzenia szczegółowe oględziny przeprowadzili eksperci z Laboratorium Kryminalistycznego. Zabezpieczone ślady wskazywały na to, że sprawcy podjęli próbę wysadzenia bankomatu za pomocą łatwopalnego gazu. Pracujący nad sprawą kryminalni z komendy wojewódzkiej ustalili, że sprawców było dwóch i poruszali się samochodem osobowym marki Renault Laguna. Wszystkie podjęte tropy prowadziły poza granicę Wielkopolski – informuje Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu.

1-420159

W grudniu ub. r. na terenie województwa lubuskiego policjanci zlokalizowali miejsce, gdzie sprawcy pozostawili pojazd wcześniej wykorzystany do popełniania przestępstwa. Samochód został zabezpieczony i poddany oględzinom. Niedługo później policjanci ustali dane personalne sprawców, którymi okazali się mieszkańcy województwa lubuskiego w wieku 40 i 41 lat. Analiza zebranych dowodów wskazywała na to, że mężczyźni mają również na swoim koncie włamanie do bankomatu w Ząbkowicach Śląskich, do którego doszło w lipcu 2023 roku.

17 stycznia policjanci zatrzymali obydwu mężczyzn. W ich miejscu zamieszkania znaleźli i zabezpieczyli gotówkę w polskiej i zagranicznej walucie o łącznej równowartości 400 tysięcy złotych, a także butle gazowe z reduktorem oraz telefony komórkowe. Jeden z mężczyzn w przeszłości był skazany przez niemiecki sąd na karę trzech lat pozbawienia wolności za włamania do bankomatów na terenie Niemiec, drugi nie był nigdy notowany przez policję – dodaje KWP w Poznaniu.

1-420158

W Prokuraturze Rejonowej w Szamotułach 18 stycznia mężczyźni usłyszeli zarzuty włamania do bankomatu w Ząbkowicach Śląskich oraz usiłowania włamania do bankomatu w Sierakowie. Decyzją sądu zostali aresztowani na trzy miesiące. Według zgromadzonego materiału dowodowego przedstawienie podejrzanym kolejnych zarzutów włamań do bankomatów jest tylko kwestią czasu.

Źródło: KWP w Poznaniu

24-01-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)