REKLAMA

Kolejny sukces w walce z internetowymi oszustami (ZDJĘCIA)

POLSKA. Policjanci Zarządu w Lublinie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości dokonali zatrzymania czterech obywateli Nigerii działających w zorganizowanej grupie przestępczej, którzy dokonywali oszustw na terenie Polski oraz innych krajów.

Zatrzymane osoby dokonywały oszustw, stosując głównie dwie metody działania. Pierwsza z nich polegała na dokonywaniu oszustw na tzw. amerykańskiego żołnierza.

– Przestępcy kontaktowali się z kobietami poprzez komunikatory internetowe, podając się za żołnierzy misji pokojowych. Następnie stosując różne metody socjotechniki, zdobywali zaufanie ofiar i wykorzystując to, wyłudzali od nich duże sumy pieniędzy, które miały być przeznaczone na pomoc im samym lub członkom ich rodzin – wyjaśnia Polska Policja.

4_59

Drugą metodą działania sprawców były ataki typu BEC (Business Email Compromise). Sprawcy wysyłali wiadomości e-mail do firm, podszywając się pod prawdziwe podmioty.

– Celem tej metody było oszukanie pracownika odpowiedzialnego w danej instytucji za finanse. Wprowadzając go w błąd, oszuści informowali o rzekomej zmianie numeru rachunku bankowego kontrahenta, przez co uzyskiwali wpłaty pieniędzy na rachunki bankowe zakładane przy użyciu skradzionych tożsamości innych osób. W wyniku działań funkcjonariuszy z Zarządu w Lublinie CBZC, na polecenie prokuratora prowadzącego postępowanie z Prokuratury Rejonowej Lublin Północ w Lublinie, policjanci zatrzymali cztery osoby podejrzewane o dokonanie opisywanych przestępstw. W wyniku przeszukania mieszkań wynajmowanych przez zatrzymanych zabezpieczono szereg przedmiotów w postaci telefonów komórkowych, kart SIM, komputerów przenośnych, dokumentów tożsamości należących do obywateli innych państw, których część figurowała jako utracone na terenie krajów UE, oraz licznych kart bankomatowych, założonych na dane innych osób, które służyły do wypłat pieniędzy z bankomatów – dodaje Polska Policja.

5_34

W wyniku prowadzonych działań zabezpieczono pieniądze w gotówce w kwocie ok. 68 000 zł w różnej walucie oraz dokonano zabezpieczenia pieniędzy pochodzących z wymienionych przestępstw znajdujących się na rachunkach bankowych w łącznej kwocie ok. 70 000 zł.

Zatrzymani mężczyźni zostali doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej Lublin Północ w Lublinie, gdzie zostały im ogłoszone zarzuty oszustw, udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz prania pieniędzy. Decyzją Sądu Rejonowego Lublin Zachód w Lublinie na wniosek prokuratora wobec wszystkich czterech zatrzymanych w sprawie podejrzanych zastosowano izolacyjne środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Źródło: policja.pl/CBZC w Lublinie.


17-03-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)